Vlajková loď značky SYM

Vlajková loď značky SYM -MAXSYM 400i ABS je v súčasnosti najväčším a najluxusnejším skútrom z produkcie tejto značky. V krátkom čase bude na Európskom  trhu predstavený rovnaký model  s motorom 600 cc a použitou špičkovou technológiou S.T.C.S., ale to necháme na neskôr ….

Moje očakáva pred prvou jazdou na 400-ke boli veľké a ……

Dizajn

400-ka upúta svojím turisticko-agresívnym dizajnom. Spodné plasty sú posadené opticky nízko. Dominantou prednej časti je dvojitá predná lampa, ktorá, ako je to u maxiskútrov od SYM bežné,  je vybavená LED lemovaním vonkajšieho okraju, vďaka čomu je skúter rozoznateľný už z diaľky. Pretiahnutý tvar svetiel zakončený do špicu robí z tohto pohľadu Maxsym športovým. Zadná rozšírená časť napovedá o veľkom úložnom priestore pod sedadlom. Zadná lampa je LED-ková s vysokou svietivosťou. Celkový dizajn detailne dotvárajú nasávacie otvory v plastoch na rôznych miestach.

Pohodlie + ovládanie

Veľké sedadlo s robustnou opierkou je zárukou pohodlného posedu pre jazdca.  Polohovateľná opierka spolu s odkladacím priestorom na nohy umožňujú prispôsobenie sa akejkoľvek postave. Výrobca nezabudol ani na spolujazdca a skúter je preto štandardne vybavený homologovanou opierkou. Vysúvateľné stupačky spolujazdca sú na dlhšie trasy v porovnaní s pevnou podlahou lepšou voľbou.

Ovládanie základných častí je klasicky rozložené, výhodou je nastaviteľnosť vzdialenosti oboch brzdových páčiek. Navyše obsahuje ľavý ovládač prepínač „výstražný trojuhoľník“ pre prípad núdze.

Prístrojovka s chromovaným luxsusným lemovaním a modrým podsvietením je rozdelená do 4 základných častí. Kombinuje analógové a digitálne ukazovatel a poskytuje tieto informácie – rýchlosť, otáčky a teplotu motora, hladinu paliva; LCD panel informuje o aktuálnom čase, dátume, stave batérie, dennom a celkovom počítadle kilometrov. Kontrolky upozorňujú na otvorené sedadlo, zatiahnutú ručnú brzdu, vysunutý bočný stojan + ďalšie bezpečnostné výstrahy. Zaujímavosťou je automatické prispôsobovanie sa kontrastu prístrojovky intenzite vonkajšieho svetla, ktoré zabezpečuje čidlo pod plexi v prednej časti – v slnečnom počasí sa LCD automaticky stmaví, naopak pri zamračenom počasí alebo šere a tme sa zosvetlí.

Úložné priestory sú veľkostne nadštandardné – do osvetleného boxu pod sedadlom sa zmestia dve prilby, uzamykatľný priestor je pod riaditkom (obsahuje 12V zástrčku a USB konektor) a dva ďalšie sú po stranách spínacej skrinky. Ku komfortu prispieva otváranie sedadla jednoduchým potlačením tlačítka na ľavom prepínači – oceníte v prípade, keď počas zastavenia potrebujete rýchlo otvoriť sedadlo bez toho aby ste museli vypnúť motor.

Turistickosť skútra podporuje vyhrievanie v stredovom paneli a veľká palivová nádrž s dojazdom cez 300 km, ku ktorej sa dostanete jednoduchým stračením tlačítka umiesteným pred sedadlom. SYM dbá na každý detail a preto pri tankovaní nemusíte rozmýšlať, kam odložíte zátku, jednoducho ju dáte na miesto na to určené.

K pohodliu prispeje ručná brzda umiestnená vpravo pod riaditkom. Na čo je ručná brzda na skútri? Stojíte na križovatke nerovnej cesty, semafóroch a potrebujete mať obe ruky k dispozícii, alebo už sedíte na skútri a dávate si rukavice a prilbu? Parkujete skúter na parkovisku, ktoré nie je rovné? Drobnosť ale ocenil som to mnohokrát.

 Bezpečnosť

Brzdenie zabezpečujú 2 kotúče s priemerom 275 mm vpredu a 275 mm kotúč vzadu. Maxsym 400 vám umožňuje za príplatok vybaviť si ho ABS, ktoré funguje 100%-ne. 400-ka je obutá do Maxis radiálnych pneumatík, ktoré v zákrutách pri veľkom náklone podržia aj športovejšie ladeného jazdca.

K celkovej bezpečnosti samotnej jazdy prispievajú veľké spätné zrkadlá a LED osvetlenie vpredu aj vzadu, ktoré je dobre viditeľné aj za prudkého slnečného svetla.

Pod sedadlom sa nachádza prepínač, ktorým jednoducho znemožníte naštartovanie skútra, navyše máte možnosť zablokovať vsunutie kľúča do spínacej skrinky.

Jazdné vlastnosti

Maxsym je poháňaný vodou chladeným jednovalcom s objemom 399,3 cm3 s výkonom 24,8 kW a krútiacim momentom 35,1 Nm. Akcelerácia z nuly je nadpriemerná a to isté platí o zrýchľovaní pri samotnej jazde, keď treba napríklad predbiehať. Ťažisko skútra je položené nízko, predný disk je 15“, zadný 14“, takže skúter si „pýta“ rýchlejšie prejazdy zákrutami. Pruženie zvláda aj väčšie nerovnosti na ceste bez problémov. Spotreba udávaná výrobcom – do 4L / 100 km – sa dá bez námahy kľudnou jazdou stiahnuť na 3,7 L / 100 km. 400-ka má výrobcom udávanú maximálnu rýchlosť 145 km/h, tachometer ukazuje trošku viacej – cca 150 km/h.

Zhrnutie

Aby som sa vrátil k úvodu: Moje očakáva pred prvou jazdou na 400-ke boli veľké a ….. do bodky sa naplnili. Či už dizajnovo, pohodlím ovládania, úložnými priestormi, bezpečnosťou… Nízka spotreba spojená s nízkou mierou znečisťovania prostredia(SYM pravideľne získava ocenenia za ekologickosť svojich produktov) z vás urobí človeka, ktorý dbá o prírodu.  Maxsym 400 je jednoducho perfektný spoločník na bežné jazdenie alebo turistiku na akúkoľvek vzdialenosť.