MAXSYM TL 508 ABS TCS – chuťovka od SYM

Nie je to tak dávno, čo SYM predstavil novinku MAXSYM TL 500 ABS. Hneď nasledujúci rok ju však s prechodom na normu Euro 5 nahradil model MAXSYM TL 508 ABS TCS. A keďže ide aktuálne o top model v ponuke SYM, zaslúži si táto vlajková loď detailné predstavenie.

Dizajn

Dominantou pohľadu spredu je predné svetlo v tvare V, ktoré plynule prechádza do okapotovanej časti a plexiskla. Prémiové modely od SYM majú kompletné LED osvetlenie a tak je tomu aj pri TL. Bočné pohľady upútajú z pravej strany mohutným výfukom smerovaným nahor súbežne s dizajnom bočných plastov. Pri pohľade zľava sa nedá nevšimnúť si masívny nastaviteľný tlmič. Napriek tomu, že je to maxiskúter a na pohľad vyzerá “veľko”, dizajnové krivky sú robené tak, aby skúter pôsobil športovo. Výrobca starostlivo vyberal farby a tak v každej (možno okrem čiernej) vyniknú výrazné línie a zahnutia plastových častí kapotáže.

Zadná lampa je dômyselne vymyslená, kedy pri zatlačení brzdy vytvoria LED diódy pocit plameňov. Drobnosť, ale poteší a hlavne odlíši od bežných LED-kových svetiel.

Pohodlie a ovládanie

Sedadlo je ergonomicky tvarované, s naozaj veľmi pohodlnou opierkou jazdca. Tvar sedadla vám aj pri zložení nôh neodtláča nohy od seba a so skútrom sa dá bez problémov manipulovať, postáť na križovatke, zaparkovať, … Napriek tomu, že dizajn skútra je ladený do športova, výrobca neobmedzil jeho turistické vlastnosti a preto je možné nohy umiestniť na vodorovnú časť alebo sa pri dlhšej jazde natiahnuť a vyložiť nohy na šikmú časť podlahy.

Spolujazdec nebude ťahať za kratší koniec a nohy si vie uložiť na vysúvateľné stupačky, ktoré mu tiež umožnia nohy polohovať. Veľmi dôležitý údaj – výška sedadla 795 mm – nejedná sa teda o žiadnu “kobylu” a skúter je vhodný aj pre nižšie postavy, ktoré bez problémov položia takmer celé chodidlo na zem.

Rozmiestnenie ovládačov je štandardné – pravá strana elektrický štartér, výstražný trojuholník a vypínanie motora. Ľavá strana svetelná húkačka, tlmené a diaľkové svetlo, prepínač smeroviek, húkačka. Navyše oproti štandardu je tu tlačítko vypínania a zapínania systému trakčnej kontroly TCS a prepínač na ovládania vybraných funkcií na prístrojovke. Páčky na oboch stranách sú nastaviteľné, t.z. že si viete nastaviť vzdialenosť páčky od rukoväte v štyroch polohách.

Prístrojovka – tu spravil SYM obrovský krok vpred. Prístrojovka je perfektne prehľadná a rozdelená do 3 základných častí. A hlavne dobre viditeľná takmer za každých podmienok.

Ľavá časť je venovaná všetkým potrebným kontrolkám.

Stredná časť je plne farebný TFT displej, ktorého štýl zobrazenia je možné meniť či už podľa nálady alebo vkusu. Prepínaním je možné zobraziť otáčky motora, hodiny, analógové zobrazenie rýchlosti, údaje o jazde ako priemerná rýchlosť, prejdená vzdialenosť od štartu, čas jazdy od štartu a maximálne otáčky motora, teplotu chladiacej kvapaliny a napätie batérie.

Pravá časť zobrazuje celkové počítadlo kilometrov, stav paliva v nádrži a rýchlosť v digitálnej podobe.

Úložné priestory sú 3, dva vpredu a jeden pod sedadlom. Na ľavej strane je menší úložný priestor so zámkom, ktorým sa dá otvoriť sedadlo. Pravý úložný priestor je väčší, vmestia sa sem napríklad rukavice a je tu tiež umiestnený USB konektor. Na prémiových modeloch používa SYM QC3.0, ktoré umožňuje rýchlejšie nabíjanie. Priestor pod sedadlom je vzhľadom na charakter skútra dostatočný aj na integrálnu prilbu, lekárničku, rukavice a ďalšie veci. Samozrejmosťou je osvetlenie úložného priestoru. Vychytávkou je otváranie sedadla smerom dozadu.

Bočný stojan je tzv. 2 v 1. Okrem funkcie stojanu sa po jeho vysunutí aktivuje brzda na zadnom kolese, t.z. že je možné skúter zaparkovať na bočný stojan aj na miernom kopčeku.

SYM Keyless – systém bezkľúčového štartovania dopĺňa pohodlie ovládania. Na naštartovanie skútra vám stačí mať ovládač kdekoľvek v bunde, nohaviciach a jednoducho potočiť spínacou skrinkou. Ovládate ním tiež zámok riaditka a kryt palivovej nádrže. Vedľa spínacej skrinky je tlačítko na otváranie sedadla.

Bezpečnosť

Brzdy sú silnou stránkou TL-ka. Vpredu sú dva kotúče s priemerom 275 mm a ABS a vzadu 275 mm kotúč s ABS. Reakcia po zatiahnutí páčky je okamžitá a čo je veľké plus, že dávkovanie brzdnej sily je veľmi precízne a dá sa veľmi ľahko stupňovať.

Maxsym dostal špeciálne vyvinuté pneumatiky v spolupráci s výrobcom Maxxis. Vpredu s rozmerom 120/70-15 a vzadu 140/60-15. Vďaka “veľkým” kolesám je ovládania nadštandardné, nízke ťažisko a dobrý grip umožňujú náklony a rýchle prejazdy zákrut. K bezpečnosti a pohodliu prispieva aj upside-down predná vidlica, ktorá tlmí všetky nerovnosti aj v ťažších podmienkach.

Reálna spotreba sa približuje tej udávanej výrobcom a aj pri ostrejšej jazde sa zmestí do 4 L/100 km. Pri 12,5 litrovej nádrži to znamená dojazd cez 300 km.

Jazdné vlastnosti

Skúter je kombináciou športovo-turistického. Takže vďaka pohodlnému posedu nesklame turistov na dlhších trasách a na druhej strane sa na ňom vedia zabaviť aj vyznávači športovej jazdy. Motor s objemom 508 cm3 dosahuje výkon 33,5 kw pri 6750 rpm a krútiaci moment 49,9 Nm pri 5250 rpm. To znamená, že ak potrebujete predbiehať pri vyšších rýchlostiach, tak to skúter zvládne naozaj veľmi rýchlo a ak sa dostanete do kopcov, nebude s nimi mať 508-mička žiadne problémy.

Zhrnutie

TL-ko je dobrá voľba pre tých, ktorí majú radi kombináciu prepracovaného dizajnu, špičkových jazdných vlastností, kvalitné spracovanie a čo je veľmi dôležité: skúter je cenovo dostupný v porovnaní s rovnakou kategóriou skútrov od konkurencie. 3-ročná záruka bez obmedzenia kilometrov je lákavým bonusom.